Katastrofa pro Ústecký kraj – speciální pořádková jednotka Policie ČR údajně nevznikne

Ústecký kraj je šokován včerejší informací TV Nova, která s odkazem na jednání vedení policie a ministerstva vnitra uvedla, že i přes opakovaná ujištění a sliby nakonec nepostradatelná pořádková jednotka v Ústeckém kraji nevznikne. Ústecký kraj dosud neobdržel žádnou oficiální informaci, že by vláda chtěla od tohoto svého zásadního slibu ustoupit.

Naopak, na všech jednáních s ministrem vnitra i policejním prezidentem byl Ústecký kraj ubezpečován, že pořádková jednotka vzniká a zahájí svoji činnost v průběhu letošního dubna.

„Okamžitě jsem požádala policejního prezidenta o osobní projednání této záležitosti v nejbližším možném termínu. Pokud se informace na jednání v příštím týdnu potvrdí, půjde o otevřené přiznání této vlády, že stát přestává plnit své základní funkce, mezi které bezesporu patří zajištění bezpečnosti všem občanům České republiky. Situace na Šluknovsku, ale i v dalších sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji je stále velice vyhrocená a slušní občané podléhají stále větší frustraci z nezájmu vlády řešit jejich dlouholeté problémy. Ze všech slibů premiéra Petra Nečase, které dal občanům Šluknovska v září loňského roku, zbyla jen prázdná mýdlová bublina,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Vedení kraje si nedokáže představit, že by nesmyslnými škrty v resortu ministerstva vnitra byl ohrožen bezpečnostní standard pro obyvatele. Ti vnímají zajištění bezpečnosti jako jednu z priorit. Hejtmanka Jana Vaňhová a vedení kraje podporuje úsilí Policie ČR a doufá, že se podaří dotlačit vládu ke zřízení pořádkové jednotky.

Ústecký kraj je silně znepokojen přístupem vlády a vládních poslanců k řešení výbušné situace v sociálně vyloučených lokalitách, kteří, namísto plnění slibů daných občanům Šluknovska v září minulého roku, hledají jakékoli záminky a šíří lživá tvrzení jen proto, aby Ústeckým krajem zpracované klíčové legislativní změny nebyly v Poslanecké sněmovně schváleny. Návrh zákonných úprav označovaný jako Ústecký balíček se zaměřuje na řešení problémů souvisejících nejen se životem v sociálně vyloučených lokalitách, ale také na drobnou kriminalitu po celé České republice, a týká se sociálního bydlení, loterijního zákona a trestů za opakované přestupky.

Premiér Petr Nečas při své návštěv Šluknovska v září 2011 mimo jiné slíbil zajistit bezpečnosti lidí a ochranu jejich majetku, vytvořit centrální registr přestupků, soustavné a opakované přestupky posuzovat jako trestný čin, realizovat programy aktivní politiky zaměstnanosti a programy na podporu sociálního bydlení. Nic z toho se po více než pěti měsících nerealizovalo. Frustrace občanů z nezájmu vlády a planých slibů bohužel využívají a zneužívají různé extremistické skupiny k rozdmýchávání rasové nenávisti. Bohužel řada občanů na jejich řešení slyší. Je nezbytné neodkladně řešit tuto situaci, která hrozí přerůst v násilí.

Ústecký kraj považuje novelu přestupkového zákona schválenou tento týden Poslaneckou sněmovnou, která mimo jiné umožňuje za opakované přestupky uložit zákaz pobytu, za nesystémové řešení, které nebude mít žádný reálný dopad na snižování drobné kriminality. Zloději a výtržníci se jednoduše přesunou na jiné místo a budou dále pokračovat v porušování zákona. Navíc, jak se ukazuje, policie nebude mít kapacitu ani prostředky, jak účinně bezpečnost zajistit.