Právě se nacházíte:

Jak na rekonstrukci koupelny

Patří k základním vlastnostem člověka touha věci kolem sebe vylepšovat. To se týká také bydlení, i když zde převládají touhy žen. A tak po drobných vylepšeních malbou, nebo novými poličkami přichází na řadu srdce každého bytu koupelna, WC, kuchyň. Protože se jedná už o pořádný zásah do interiéru, obrátili jsme se s dotazy na významnou místní firmu s více než desetiletou tradicí.

Na otázky odpovídala paní Žáková (návrhářka a bytová designérka firmy) a pan Žák (vedoucí realizace) z firmy UL*KRAS.

Co byste poradili čtenářům, kteří se chtějí pustit do rekonstrukce bytu?

Žák: Protože se jedná o veliký zásah do interiéru, víc než kde jinde zde platí: dvakrát měř a jednou řež. Většinou na rekonstrukci použijete celoživotní úspory, nebo dlouhodobý úvěr, a tak by se dalo říct, že na to máme jen jeden pokus. Pokud se to „nepovede“ pravděpodobně nebude mít sílu ani peníze všechno zbourat a začít s novými zkušenostmi znovu. Proto je potřeba se věnovat pečlivě přípravě.

Žáková: U nás věnujeme přípravě zakázky, návrhům, projektům a vizualizacím velké úsilí, a když pak už jde řemeslník do bytu ví přesně, co kde bude a jak se co udělá. Což značně urychlí a zlevní celou práci. Každý nový návrh tak je zúročením zkušeností pozbíraných při rekonstrukcích více než pětiset bytů.

Jaké služby můžete zájemcům nabídnout?

Žák: Za šestnáct let co se věnujeme rekonstrukcím interiérů, jsme se dostali postupným vývojem do situace, kdy můžeme celou rekonstrukci zrealizovat vlastními zaměstnanci (23). Včetně celé přípravy, návrhů, projektů a administrace. Poslední službou, kterou nabízíme je realitní poradenství. Již při výběru bytu se dá totiž mnoho ušetřit na následné rekonstrukci.

Žáková: Dalo by se říct, že zájemce o rekonstrukci u nás nepotřebuje nic než peníze. I když si někteří zájemci již přinesou hotový projekt, nebo návrh, jen málokdy se realizuje v takové podobě jak je. I k projektu nebo návrhu rekonstrukce panelového bytu je potřeba specifických zkušeností. Ne všechno lze realizovat, ale i naopak někdy lze zrealizovat i návrh, který vás překvapí. Mnoho z realizovaných rekonstrukcí je možné vidět na našich internetových stránkách.

Jaké jsou nyní trendy v bydlení.

Žák: Rozhodně jasným trendem je spojování obývací části a kuchyně. Dění rodiny se tak centralizuje do jedné místnosti, což může mít i pozitivní vliv na vztahy v rodině. A máme i ohlasy zákazníků, že rekonstrukcí jsme jim „zachránili manželství“. U některých bytů lze touto úpravou a zrušením zbytečných chodeb udělat i z 2+1 - 3+kk. Což může i o statisíce zvednout cenu bytu.

Žáková: V poslední době hodně provádíme spojování bytů. Pro mnoho rodin je přijatelnější bydlet ve větším panelovém bytě, než stavět rodinný domek. Vzhledem k tomu, že zvládneme i řezání nosných a nenosných betonových stěn, a výřezů nových dveří, nedělají nám takovéto zakázky žádné problémy.

A jaké jsou trendy v materiálech?

Žák: Trendy v materiálech pečlivě sledujeme, ale se zaváděním do realizace vyčkáváme, až trh jejich skutečné vlastnosti ověří v praxi, potom necháme proškolit naše řemeslníky a pak teprve je zavedeme do našeho sortimentu. Tím se vyvarujeme různým výstřelkům typu VarioPaint.

Žáková: Prověřené a vyzkoušené materiály, které můžeme doporučit, potom nabízíme. Určitě by stála za zmínku přírodní podlahová krytina Marmoleum, nebo velice praktický a odolný Vinyl (Termofix). Ale to jsou jen příklady. Největší pozornost se musí věnovat materiálů, které nejsou vidět. To jsou všechny instalace, stavební chemie, kotevní materiál. Tady by špatný výběr mohl mít katastrofální následky.

Jakým způsobeni vybíráte řemeslníky do svého týmu?

Žák: Rozhodujícím kritériem jsou osobní vlastnosti. Když naleznete šikovného poctivého člověka, který má práci rád, potom již stačí ho naučit profesi, kterou potřebujete a ohodnotit ho tak aby ho práce bavila. Potom máte jistotu, že svou práci odvede dobře a bude tak pevnou součástí týmu. Když se Vám potom povede dát dohromady takových lidí 23 je radost se za sebou ohlédnout a vidět kus dobře odvedené práce.

Žáková: Proto také průměrná délka zaměstnaneckého poměru v naší firmě je 6,5 roku.

A není to také tím, že jste rodinná firma?

Žák: Ano, máte pravdu mezi sourozenci a rodiči se jistě pracovní problémy řeší lépe, ale není nás v rodině tolik.

V dnešní době lidé hodně řeší jak provést rekonstrukci co nejlevněji.

Žák: Jsou věci, na kterých se nevyplatí šetřit. Mezi takové věci rozhodně patří rekonstrukce bytu. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou investici, je rozhodující kvalita materiálů a provedení. Často se setkávám se znehodnocením i kvalitních materiálů a výrobků amatérskou instalací. Není výjimkou, že v různých internetových akcích jsou k mání i napodobeniny značkových výrobků dokonce i vestavných kuchyňských spotřebičů. Pokud je zákazník omezen při realizaci výší finančních prostředků, raději doporučuji celý projekt rozfázovat a realizovat postupně.

Žáková: Rozhodně si myslím, že významnou úsporou peněz a času lze dosáhnout zadáním rekonstrukce u jedné firmy. Jen ten kdo problematice rozumí, si může uvědomit jak složité je skloubit desatero řemesel na 10 m2. Svépomocný stavitel se vydává složitou a strastiplnou cestu zklamání a ústupků. Na konci této dlouhé cesty ho čeká polovičatý výsledek, plný nedostatků. Většina těchto dobrodruhů však nemá sílu si to na konci přiznat a jejich okolí nemá odvahu jim to říct. A to ještě většina nedostatků se projeví až časem, a reklamovat také není kde. Když ještě připočítáte všechny starosti a čas vynaložený na rekonstrukci zjistíte, že kdybyste si rekonstrukci zadali u firmy a v ušetřeném čase si v práci vzali přesčasy, vyjde Vás to minimálně na stejno. Každý by měl dělat to, čemu rozumí. Pokud si někdo myslí o nějakém oboru, že je to jednoduché, tak je to jenom pro to, že o tom nemá dostatek informací.

Jak se projevuje ve vašem oboru ekonomická recese.

Žák: I u nás došlo k poklesu obratu, ale pouze v oblasti luxusního zboží. Lidé si více vybírají materiály a spíše přihlížejí k ceně a užitným vlastnostem zboží než k designu a značce.

Žáková: Zákazníci jsou také více obezřetní a snaží se vybírat pro realizaci stabilní a osvědčené firmy. V tomto směru jim máme co nabídnout nejen svou tradicí. V loňském roce jsme stali držiteli plakety „TOP CZECH QUALITY“, letos jsme se stali členy „REGISTRU SOLVENTNÍCH FIREM“ a získali certifikát, který dokládá, že nemáme žádné závazky po splatnosti 30 dnů.

http://www.ulkras.cz/