Hejtmanka žádá policejního prezidenta o stanovisko k bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji

Hejtmanka Ústeckého kraje požádala policejního prezidenta Petra Lessyho o průběžnou informaci ke vzniku a zahájení činnosti speciální pořádkové jednotky Policie ČR v Ústeckém kraji, jejíž vznik garantoval na konci března letošního roku.

Zároveň požádala o stanovisko k anonymnímu dopisu, který na Krajský úřad Ústeckého kraje údajně zaslali policisté z obvodních oddělení Policie ČR v Ústeckém kraji. Upozorňují například na riziko zhoršení bezpečnostní situace na různých částech kraje v souvislosti s převelováním policistů na Šluknovsko.

„V souvislosti se zajištěním bezpečnosti na Šluknovsku a vznikem speciální pořádkové jednotky se začínají šířit informace, které mě znepokojují. Policie musí garantovat bezpečnost pro celý náš kraj a je nepřijatelné, aby bezpečnostní situace jednoho okresu byla řešena na úkor jiných. Proto jsem se rozhodla požádat policejního prezidenta o vysvětlení,“ uvedla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

V anonymním dopise, který na krajský úřad měli zaslat nespokojení policisté z obvodních oddělení, se mimo jiné píše, že: „Přislíbená pořádková jednotka, která v dnešní době nemohla a nemůže být zřízena z důvodu ekonomických škrtů v resortu Policie ČR, byla z rozhodnutí vedení policie nahrazena policisty z obvodních oddělení jiných okresů. … stavy policistů v okresech suplujících přislíbenou pořádkovou jednotku politiky a vrcholnými manažery policie jsou tak početně oslabeny, že mají fatální problém samy zajistit výkon služby útvarů obvodních oddělení a tím zajistit ochranu obyvatel …“