Hasiči od rána dohašují lesní požár u Dubé na Českolipsku

Hasiči od rána dohašují lesní požár u Dubé na Českolipsku. Oheň kolem skalnatého kopce Čáp vypukl ve středu odpoledne, ještě večer se ho podařilo lokalizovat. Přes noc museli hasiči zásah z bezpečnostních důvodů přerušit. Hrozilo, že by se mohli ve skalním terénu zranit. Oheň se přes noc nerozšířil, přesto na místě zasahuje sedm profesionálních a dobrovolných jednotek. ČTK o tom informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. 

Požár lesa u osady Zátyní v Dubé byl hasičům ohlášen ve čtvrtek v 15:30, kolem 19:00 se ho podařilo lokalizovat. Oheň zasáhl plochu přes 50 krát 100 metrů v nepřístupném skalnatém terénu nedaleko vrcholu. "Plamenné hoření bylo již ve čtvrtek večer zastaveno, ale bude třeba dohasit stále doutnající hrabanku," vysvětlila Štrauchová. Kvůli dopravě vody zřizují hasiči čerpací stanoviště na rybníce v Nedamově, předpokládají, že do 14.00 bude požár zcela zlikvidován. 
    
K požárům lesů a travních porostů teď vyjíždějí hasiči v Libereckém kraji až pětkrát denně. Důvodem je dlouhé sucho. "Zatímco vloni jsme od začátku března nezaznamenali žádný takový požár, k dnešnímu dni jich je už 33," řekla Štrauchová. 
    
Požáry přírodních porostů jsou podle ní pro hasiče komplikované, rychle se šíří na velkých plochách a jejich likvidace je zdlouhavá. Zásah často komplikuje náročný terén a nutnost dopravovat vodu na velké vzdálenosti. Vypalování porostů přitom zákon o požární ochraně zakazuje. "Fyzickým osobám za to hrozí pokuta až 25.000 korun, právnickým dokonce půl milionu korun," dodala mluvčí hasičů. 
    
S vysokým počtem požárů se v posledních dnech potýkají hasiči v celé zemi. Ve středu vyjížděli k 357 událostem, z toho 134 bylo požárů. "Počet požárů byl nejvyšší za poslední dny," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejčastější byly podle ní právě požáry lesních porostů a trávy, kterých bylo 85. "Nejvíce požárů likvidovali hasiči v Jihočeském, Středočeském, Jihomoravském a Libereckém kraji," dodala mluvčí. 
 
zdroj: ČTK