Elektřinu a plyn pro příští rok nakoupí Česká Lípa opět na burze

Elektřinu a plyn na příští rok nakoupí Česká Lípa opět na komoditní burze, slibuje si od toho milionové úspory. Sdruženými nákupy ušetřila za poslední dva roky kolem čtyř milionů korun. ČTK to řekl místostarosta Jiří Kočandrle (TOP 09). Měst, která na burze energie nakupují, v posledních letech přibývá. Využívají ji například i Liberec, Semily nebo také Liberecký kraj. 

Česká Lípa nakupovala na komoditní burze poprvé loni, kdy nakoupila elektřinu za téměř 5,5 milionu korun. Náklady města a jeho 22 organizací se tak letos ve srovnání s loňským rokem snížily o čtvrtinu. Letos se proto radnice rozhodla nakoupit na burze i plyn. "Úspora finančních prostředků by tak mohla být ještě větší než v minulých letech, kdy město odebíralo plyn na základě dlouhodobých smluv," dodal Kočandrle. 
    
Dobré zkušenosti má s burzou Liberecký kraj. "Nákup na burze je transparentní veřejnou soutěží, zapojit se do ní mohou jen prověřené firmy. Pokud dodavatel zvítězí na burze, kraj s ním uzavře smlouvu. Není možné, aby výsledek napadl u antimonopolního úřadu neúspěšný uchazeč jako při běžných veřejných soutěžích, to je velká výhoda," řekl již dříve ČTK náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Výhodou je také rychlost nákupu, který trvá dva až tři týdny, zatímco běžná veřejná soutěž kolem pěti měsíců. 
    
Kraj nakupoval naposledy v červenci na burze telekomunikační služby. Zakázku, za kterou by při současných cenách za čtyři roky zaplatil více než 24 milionů korun, se podařilo v aukci zlevnit o více než 60 procent na necelých 9,6 milionu korun. "Třeba volání do všech sítí máme za 23 haléřů za minutu bez DPH," poznamenal Pieter. O 4,6 milionu méně bude platit kraj v příštích dvou letech také za plyn a elektřinu, i ty nakoupil na burze. "Cenu se podařilo snížit navzdory slabé koruně," dodal náměstek. 
    
Ne vždy musí být ale nákup na burze levnější. O tom se loni na podzim přesvědčili v Liberci. Magistrát platí letos za plyn o tři procenta víc než loni, platba za elektřinu mu ale naopak klesla o 18 procent. "Celkově tak Liberec ušetří na energiích 1,2 milionu korun," konstatoval náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Plyn je ale navzdory zdražení pro město levnější, než byl ještě předloni. Loni se totiž podařilo cenu snížit o 35 procent. 
 
zdroj: ČTK