Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tis. korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec nad Nisou (ÚO PČR), a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici.

„Stále řešíme, jak posílit bezpečnost ve městě, a tento způsob se nám jeví jako vysoce efektivní. Dron je schopný být na místě nehody nebo trestného činu téměř okamžitě a účinně zmapuje situaci tak, že dispečer může rychle reagovat a organizovat příjezd pomoci a dalších složek IZS. Dron vybavený infrakamerou zase může skvěle pomoci při vyhledávání ztracených osob. Rádi bychom ho využívali také třeba při uzavírce lesů, například kvůli naháňkám divokých prasat,“ vysvětluje jablonecký primátor Miloš Vele.

Drony mohou účinně pomáhat v rámci trestního i přestupkového řízení, při pátraní po pohřešovaných osobách v předem vytipovaných oblastech, při dokumentaci násilné trestné činnosti nebo při pátrání po nebezpečném pachateli v otevřeném terénu. Poslouží při velkých bezpečnostních opatřeních, jako jsou např. fotbalová utkání, průvody městem či demonstrace, ale i při řešení agresivních řidičů jak na komunikacích, tak na lesních cestách.

„Policie ČR zajistí zkušené piloty s příslušnou zkouškou, zajistí systém hlášení Úřadu pro civilní letectví, řešení výjimek z volných letových zón, evidenci letů a další administrativní a praktické kroky před zavedením do praxe,“ konstatuje ředitel ÚO PČR Pavel Langr s tím, že státní a městská policie spolu budou i nadále úzce spolupracovat. „Je třeba využívat moderní technologie. Efektivitu práce už nám pomáhá zvyšovat mobilní kamera v autě, kterou jsme pořídili v posledních dnech,“ kvituje nákup dronů ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc: „Zjednodušeně řečeno - bezpilotní systémy se chovají jako mobilní kamery, které využijme na místech bez pokrytí současným MKDS či na místech, kde by se objevily jevy narušující veřejný pořádek. Nasazení dronů v některých lokalitách může sloužit i jako prevence kriminality a může posílit pocit bezpečí.“

Možnosti využívání těchto technologií zjišťoval ještě před nákup primátor Vele na Krajském ředitelství Policie ČR ve Středočeském kraji, kde mají s tímto řešení velké a veskrze pozitivní zkušenosti. Dron vybavený kamerou s příslušenstvím vyšel jabloneckou pokladnu na 165 tis. korun bez DPH, cena druhého se rovná částce 70 tis. Kč bez DPH.