Do Jablonce přišlo jaro a začalo se uklízet

Jarní úklid v Jablonci oficiálně odstartoval 31. března. Úklid komunikací ve městě, který zahrnuje tzv. předmetání, strojové i ruční čištění ulic a chodníků a uličních vpustí je naplánován na 9 týdnů. Uklízí se také na zelených plochách.  

„Úklid zároveň využíváme k dalšímu mapování poškození komunikací po zimě. I když přehled, na jehož základě sestavujeme plán oprav si, samozřejmě, děláme průběžně,“ konstatuje vedoucí odd. správa komunikací Pavel Kozák. Magistrát stejně jako každý rok vyzývá řidiče, aby respektovali dopravní značení a neparkovali na místech, která jsou označena k úklidu. Jednotlivé lokality jsou vymezovány dopravními značkami se zákazem zastavení doplněnými dodatkovou tabulkou s informací a datem úklidu. 

Jarní úklid se ale netýká jen ulic a chodníků, uklízí se také na zeleni.  „Jarní úklid představuje zejména hrabání travnatých ploch, které zahrnuje i úklid odpadků. Tyto práce smluvně zajišťují TSJ. Na plochách, které nejsou pravidelně udržovány v rámci smluvního vztahu s TSJ, obstarávají úklid pracovníci veřejně prospěšných prací. S úklidem na zeleni se začíná vždy v parcích a na zelených plochách v centru a postupuje se hvězdicovitě směrem k okrajům města,“ vysvětluje Štěpánka Gaislerová z odd. správy veřejné zeleně. 

O velikonoční víkendu do ulic vyjela uklízecí technika poprvé. Už v první polovině března, když na chvíli polevily mrazy, začali ale ruční pracovníci zametat inertní posyp v centru města a uklízelo se také v oblasti mšenské přehrady. Jak střed Jablonce, tak lokalita přehrady jsou místa, kde se pohybuje velké množství lidí. Do centra je vedou pracovní nebo studijní povinnosti, či cesty na úřad nebo do obchodů. Lokalita kolem přehrady je místem prvních jarních vycházek.