D8 se může dostavět – krajský úřad zamítl odvolání proti územnímu a stavebnímu povolení

Nedokončený úsek dálnice D8 mezi Bílinkou a Řehlovicemi má platné územní a stavební povolení. Krajský úřad Ústeckého kraje dnes vydal rozhodnutí, ve kterém jako odvolací orgán zamítnul odvolání Společnosti ochránců životního prostředí Lubomíra Studničky a potvrdil územní a stavební povolení vydané stavebním úřadem v Lovosicích. 

Proti tomuto rozhodnutí již není možné podat odvolání. Po nabytí právní moci, které nastane po uplynutí 15 denní lhůty od vyvěšení na úředních deskách všech dotčených obcí, může Ředitelství silnic a dálnic zahájit stavbou posledního úseku D8.

„Ústecký kraj dlouhodobě usilovat o co nejrychlejší dokončení dálnice D8 a je pro nás potěšující, že nyní můžeme oznámit, že dokončení dálnice D8 již nic nebrání. Nyní je již možné začít stavbu na zbývajícím úseku a věřím, že nejpozději do konce roku 2014 bude celá dálnice dokončena,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.
 
Rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje je možné napadnout pouze soudní žalobou, která však nemá odkladný účinek. „Jsem přesvědčená, že úřady odvedly profesionální práci a nedokážu si již představit, že by se objevil nějaký pseudoekolog, který by chtěl legitimnost a nezbytnost rychlého dokončení dálnice znovu napadnout. Takový postup by již nemohl být nazván jinak, než vyděračským. Dálnice je již v takovém stupni rozestavěnosti, že žádný jiná varianta její trasy nepřichází v úvahu,“ doplnila Jana Vaňhová. 
 
Jak dále připomněla, scházející dálnice je jednou z příčin nižšího zájmu o tento regionu ze strany zahraničních investorů, kteří by tak mohli přispět k vytváření tolik potřebných nových pracovních míst. Vedle toho již dříve Ústecký kraj odborným měřením prokázal, že občané žijící na objízdných trasách jsou vystaveni zvýšeným zdravotním rizikům včetně rakoviny. K tomu je potřeba přičíst celospolečenské ztráty, které se podle studie ČVUT ročně pohybují okolo 700 milionů korun.