Cyklostezku podél Jizery u Turnova dokončí zřejmě do začátku léta

V Českém ráji otevřeli první část stezky pro cyklisty a pěší stavěné podél řeky Jizera mezi Líšným a Dolánky u Turnova. Hotový je zatím 1,4 kilometru dlouhý úsek mezi Líšným a Malou Skálou, zbývající část desetikilometrové trasy lidem zpřístupní zřejmě do začátku léta. Novinářům to řekl ředitel sdružení Český ráj Jiří Lukeš, které je investorem výstavby.

Stavba cyklotrasy za 33,4 milionu korun nabrala loni několikaměsíční zpoždění kvůli nestabilnímu podloží v Líšném. Hotový už měl být také úsek mezi Loužkem a Rakousy. Zdržení tam způsobilo majetkové vypořádání s vlastníky pozemků a získání všech potřebných povolení. Podle Lukeše se už ale podařilo všechny problémy vyřešit. "Stavební práce by na stezce měly skončit v květnu, v červnu bychom chtěli kolaudovat," řekl. 

Kvůli stezce se nyní staví dva nové mosty přes řeku mezi Rakousy a Malou Skálou a opravuje se i lávka pro pěší na železničním mostě v Rakousích. Cyklisté budou jezdit po minerálním betonu, dílčí úseky mezi Rakousy a Malou Skálou budou asfaltové, část trasy z Líšného je dlážděná. Stezka bude široká dva až tři metry a zvládnout by ji měl i méně zdatný cyklista. Stezku kromě turistů budou zřejmě využívat i místní při cestě do práce, školy a za zábavou. Stezka navazuje na rekonstruovanou trasu z Dolánek do Turnova, kterou nechalo město v minulých letech opravit. Ta je na rozdíl od budované stezky vhodná i pro in-line bruslaře. 
    
Stavěná stezka bude součástí cyklotrasy Greenway Jizera, která by v budoucnu měla vést od pramene řeky až po soutok Jizery s Labem. V Libereckém kraji jsou hotové zatím jen úseky ve Svijanech a Semilech. Nyní se projektově pracuje na propojení Semil, Železného Brodu a Líšného. 
    
Část cyklotrasy z Turnova ale nebude podle policie zcela bezpečná. Více než dvoukilometrový úsek mezi osadou Loužek a Dolánky totiž vede po úzké silnici, po níž jezdí i auta. Cyklisté se jim tam jen obtížně vyhnou. Ideálním řešením by podle policie bylo rozšíření vozovky a vytvoření odděleného pruhu pro cyklisty. To však na některých místech v osadě není možné. Minimálně by se měly zřídit takzvané výhybny pro bezpečné vyhnutí motoristy s cyklistou. Turnovská radnice už dříve uvedla, že se pokusí některým připomínkám policie vyhovět, záležet ale bude, zda najde peníze v městské kase. Proti stezce protestují i obyvatelé Loužku. Podle Lukeše ale jinudy trasa vést nemůže. 
 
zdroj: ČTK