CL-Evans chce zateplit českolipskou nemocnici o 25 mil.Kč levněji

Firma CL-Evans, která loni vyhrála zakázku na zateplení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, nabízí nižší cenu. Z původních 123,67 milionu korun, chce ještě 25 milionů slevit. Nabídka je reakcí na nedávný posudek společnosti Energy Benefit Centre, podle něhož je celý projekt předražený o 30 milionů. Liberecký kraj jako vlastník se proto rozhodl soutěž zrušit a vypsat znova. Nabídka je rozhodně zajímavá, řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). 

Zda nemocnice nabídku stavební firmy přijme, nebo soutěž vypíše znovu, však není zatím jasné. "Pověřili jsme ředitele nemocnice, aby nabídku projednal s poskytovatelem dotace," doplnil Půta. Kraj se tak chce vyvarovat toho, že v budoucnu zakázku někdo napadne a kraj pak bude muset celou dotaci 42,5 milionu korun Operačnímu programu Životní prostředí vrátit. "V každém případě ale požadujeme, aby dodavatel ještě před zahájením prací zpracoval realizační dokumentaci, aby bylo jasné, co bude dělat a za kolik," dodal hejtman. 

Firma CL-Evans vyhrála soutěž na zateplení, jehož náklady odborníci odhadli na 124,6 milionu korun. O zakázku se ucházelo 25 firem, 16 z nich však vyřadili. CL-Evans nabídl nejnižší cenu a teď nabídku ještě snižuje. "Podařilo se nám získat slevy u našich dodavatelů, více než pět milionů korun uspoříme tak, že místo šedých oken použijeme bílá," řekl serveru idnes.cz jednatel CL-Evans Josef Láf. Dalších osm milionů korun ušetří firma změnami materiálů a prvků, šest milionů korun by mělo ušetřit zkrácení prací z 18 na 13 měsíců. 
    
Českolipská nemocnice je jednou ze dvou krajských nemocnic. Slouží pro spádovou oblast se 110.000 obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Hlavní budova a poliklinika jsou za hranicí životnosti, okna netěsní, z fasády odpadávají kusy omítky. Areál nutně potřebuje investice zhruba za 300 milionů korun. "Geometrickou řadou rostou náklady na údržbu a likvidaci havárií a blížíme se okamžiku, kdy může kvůli technickému stavu budov hrozit omezování zdravotní péče nebo úplné uzavření nemocnice," řekl generální ředitel nemocnice Petr Chmátal. Budovy jsou navíc energeticky velmi náročné, za energie platí nemocnice ročně přes 40 milionů korun. 
    
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa je od roku 2008 akciovou společností. Předloni hospodařila s rozpočtem 630 milionů a skončila se ztrátou přes 43,2 milionu korun, i loňské hospodaření bylo ztrátové. Stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. Zařízení si chtělo původně na zateplení půjčit, kvůli nevýhodným podmínkám chce ale kraj investici z poloviny zaplatit ze svého rozpočtu a zbytek si půjčí za mnohem lepších podmínek. Uspořit by tak mohl několik desítek milionů. ČTK to již dříve řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter.
 
zdroj: ČTK