Bez výkopů se městská infrastruktura opravit nedá

Se zahájením stavební sezóny se v ulicích měst objevují i výkopy, které provádějí správci inženýrských sítí – vody, kanalizace, plynu nebo elektro či optických kabelů. Jablonec nad Nisou není výjimkou. Magistrát doporučuje řidičům sledovat a respektovat dopravní značení. V souvislosti se stavebními pracemi bude docházet k dočasným dopravním omezením.  

„Výkopy jsou obtížné pro řidiče i chodce, bez nich ale není možné rozvody vody, plynu nebo kanalizace zrekonstruovat a bez funkční infrastruktury se v moderním městě 21. století nedá žít,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele a děkuje všem občanům za trpělivost a toleranci. „Považuji za velmi pozitivní, že se nám daří spolupracovat se správci sítí, a i když to vždycky není možné, snažíme se společně nastavit harmonogramy tak, aby docházelo k co nejmenším omezením života ve městě,“ dodává Vele. 

I letos v Jablonci nad Nisou pokračují rozsáhlé rekonstrukce plynu. Týká se to například ulic Na Šumavě, Na Pláni, Smetanova nebo 1. máje u atriových domků. 

V ulici Na Šumavě plynaři rozkopou úsek necelých 300 m od Švédské po Březovou. Jakmile zhruba v polovině června výkopy opustí, nastoupí správci kanalizační a vodovodní sítě. Kope se nejen ve vozovce, ale i přípojky přes chodníky. Jakmile síťaři skončí, dostane ulice na náklady města nový povrch a chodníky. V rozpočtu je na tuto akci připraveno 8 milionů korun. 

Celá uzavřená do konce června bude ulice Na Pláni, kde dochází rovněž k rekonstrukci plynu a nový povrch vozovky budou hradit plynaři. 

Změny co do kvality se dočká Smetanova ulice v centru města v úseku od ulice Podskalí až za křižovatku Nad Mlýnem. Jakmile plynaři během prázdnin dokončí práce ve výkopech, jednu řadu provizorních panelů nahradí asfalt. 

Od června do konce prázdnin se budou s komplikovaným přístupem do svých obydlí kvůli rekonstrukci plynu potýkat obyvatelé atriových domů v ulici 1. máje. Odměnou jim ale bude nový pojízdný chodník ze zámkové dlažby, navlas stejný jako ten o ulici výš, který nahradí letitou panelovou cestu.

Optické kabely se pokládají v Bezručově ulici a také částečně v ulicích Opletalova a Antonína Dvořáka. Výkopy se týkají zejména chodníků. Hotovo by mělo být do poloviny června. 

Hřbitovní bude logisticky náročná

Velké stavební zásahy čekají letos celou Hřbitovní ulici a část ulice Na roli od věžáků po hlavní vstup na hřbitov. Kromě plynu se tam bude rekonstruovat také vodovod a kanalizace. Síťaři s rekonstrukcí odbočí i do ulice Stavbařů. „Práce budou komplikované i proto, že je potřeba zajistit vjezd do areálu nemocnice, kde již byla zahájena stavba pavilonu intenzívní medicíny a celá stavba je obsluhovaná právě vjezdem ze Hřbitovní ulice. Podařilo se nám ale najít řešení, jak neomezit stavbu a zároveň umožnit práci síťařům,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele. Po skončení prací na sítích dostane jedna polovina ulice nový povrch ještě v letošním roce a druhý pruh bude dokončen v příštím roce po skončení stavby nemocničního pavilonu. Následně bude na náklady města ve Hřbitovní ulici vybudován chodník a zastávky autobusu. To se předpokládá v letech 2019-2020.