Španělská vinařství - yznáte se v jejich klasifikaci?

Španělsko zabírá největší vinařské území v Evropě. Vína ze Španělska jsou těmi nejlepšími v poměru cena a kvalita, i proto jsou u nás velmi oblíbená. O významných španělských vinařstvích a klasifikaci španělských vín prozrazuje více Filip Jantač z Global Wines.  

Ještě před několika desítkami let to byla spíše kvantita nad kvalitou, která určovala hodnocení a všeobecné mínění o španělských vínech. Tato situace se však radikálně změnila a nástup velmi kvalitních vín z oblastí Rioja, Navarra, Penedes či Ribera del Duero významně pozvedl prestiž španělského vinařství.

Nejstarší vinařství světa – Miguel Torres

Mezi nejstarší vinařství světa se řadí španělské vinařství Miguel Torres, které bylo založeno již v roce 1870 a v současné době řídí jeho chod již pátá generace. Závazek k půdě, lidem a vášni pro šíření vinařské kultury byl a stále je hlavní hodnotou tohoto vinařství.

Torres je největším vlastníkem vinic klasifikovaných v „Denomination of Origin (DO) of Penedès" a zároveň největší vinařskou společností ve Španělsku. Kromě Penedés vlastní vinice také v regionech Conca de Barbera, Toro, Jumilla, Ribera del Duero, Priorat a Rioja. Svá vína exportuje do více než 140 zemí světa. Bez nadsázky se tak dá říct, že se jedná o nejvýznamnější vinařskou „značku" světa. I přes svou velikost si Torres udržuje svoji rodinnou atmosféru - vedení společnosti je stále v rukou členů rodiny, kteří se aktivně podílejí na výrobě vína. Každý rok vinařství obdrží celou řadu ocenění.

Proslulá Cava vinařství Freixenet

Španělský Freixenet je největším producentem šumivých vín na světě, jež reprezentuje proslulý sekt Cava. Každá dvacátá prodaná lahev šumivého vína nese na etiketě jméno Freixenet a každý rok pak toto vinařství vyprodukuje nad 200 milionů lahví. Vína z Freixenetu jsou vyráběná tradiční metodou, která se v Katalánsku začala používat už v 70. letech 19. století. 

Dnes Freixenet nepředstavuje pouze Cava produkci, ale získává respekt i ve výrobě tichých vín. Do skupiny patří vinařství jako Segura Viudas, Morlanda, Vionta, Oroya Sushi Wine, Valbudon a mnoho dalších.

Klasifikace španělských vín

„Nejčastěji se zde setkáme s označením kontroly původu DO (Denominazión de Origien), což je obdobná klasifikace k francouzskému AOC nebo italskému DOC. Regionů DO je ve Španělsku přes padesát a každý má na etiketě vyznačenou svoji vlastní pečeť. V oblasti Rioja existuje vyšší klasifikace DOCa (Denominazión de Origien Calificada), která náleží přibližně třiceti nejlepším územím s přísně kontrolovanými podmínkami produkce. Každá láhev z tohoto území je na zadní etiketě očíslována,“ vysvětluje Filip Jantač z Global Wines.

Dále se můžeme setkat se stupnicí kvality oznamující dobu a podmínky zrání, jako je Joven (vína prodávaná v následujícím roce po sklizni, někdy částečně zrají v sudech, jsou lehká, ovocná, určená pro okamžitou spotřebu), Crianza (vína zrající minimálně 6 měsíců v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi, na trh se tato vína dostávají po 2 letech od sklizně), Reserva (vína zrají minimálně 3 roky, přičemž nejméně 12 měsíců musí zrát v dubových sudech, 12 měsíců v tancích a alespoň jeden rok v láhvi) a Gran Reserva (vína zrají nejméně 5 let ve sklepích výrobce, z toho 24 měsíců v dubových sudech a další 3 roky v láhvi). Doba zrání se u těchto kategorií v jednotlivých regionech mírně liší a také záleží na barvě vína. Obecně déle se nechávají zrát vína červená a vyšší nároky na dobu zrání jsou kladeny na vína z Rioja. Záleží i na jednotlivých producentech, kteří často nechávají svá vína zrát déle, než předepisují zákony.

Bílá a růžová vína zrají v dubových sudech obvykle po dobu šesti měsíců a na trh jsou uvolňována dříve. Bílá a růžová vína typu Reserva a Gran Reserva jsou vzácná. Na španělských etiketách se často uvádí i sladkost v pojmech Brut (velmi suché až suché – u sektů), Seco (suché), Demiseco (polosuché), Abocado (polosladké) a Dulce (sladké). Názvy Tinto, Tintilo, Blanco, Rosato označují barvu (červené, světle červené, bílé, růžové).