Na výstavě můžete nahlédnout pod kůži živočichů

Jak vypadá kostra ocelota nebo lebka kajmanky dravé? Dozvíte se ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě, které v dubnu představuje nové přírůstky koster a lebek zvířat ze své sbírky.  

„Soubor doplňujeme především v posledních deseti letech, kdy v muzeu pracuje preparátor Michal Štěpánský. Ten se problematice stavění koster a lebek intenzivně věnuje a získal v této preparátorské činnosti velké zkušenosti,“ říká ředitel českolipského muzea Zdeněk Vitáček.

První kostry získalo muzeum ze školních sbírek a soukromých sbírek sběratelů. Hlavně zásluhou zkušeného preparátora se sbírka v poslední době rozrůstá i o exotické druhy živočichů. V souboru jsou zastoupeny všechny skupiny obratlovců. „Máme zde kostry a lebky ryb, obojživelníků, plazů, ptáků i savců,“ říká Vitáček.

Návštěvníci si můžou prohlédnout kostru hada, želvy, drobných myší, ale i velkých druhů, například ocelota. Bohatě budou zastoupeni také ptáci. Podle Vitáčka si pozornost zaslouží i lebky. „Postupně ukážeme lebky kajmanky dravé, hroznýše královského, pískomila mongolského, husy polní, výra, babirusy, agutiho a dalších druhů. Obdobně jako ve vídeňském přírodovědném muzeu je i náš soubor koster a lebek velmi ceněn,“ dodává ředitel českolipského muzea. Během dubna se budou vystavované kostry i lebky měnit, aby jich návštěvníci viděli co nejvíce.